Rozwój sportowy dziecka

Rozwój sportowy dziecka to inwestycja w lepszy styl życia naszej pociechy

Dlaczego rozwój sportowy dziecka to ważna kwestia? W młodym wieku u dzieci często rozwijają się marzenia dotyczące zostania sportowcem. Globalnie można zauważyć silne zainteresowanie nie tylko sportem, ale stylem życia, jaki sportowcy prowadzą — to duża motywacja dla szukających swojego miejsca na Ziemi małych ludzi. Rodzic powinien wspierać swoją pociechę w tych zainteresowaniach i o ile znaczna większość nie zazna zawodowej kariery sportowca to nam, rodzicom prawdopodobnie uda się zaszczepić zamiłowanie do sportu, a to może skutkować lepszą przyszłością. Mowa tu nie tylko o wartościach zdrowotnych i fizycznych, bo nie jest tajemnicą, że sport wzmacnia i hartuje ciało, ale daje także wiele w sferze psychiki.

Korzyści fizyczne i psychiczne.

Rywalizacja, motywacja w osiąganiu celów czy większa pewność siebie to cechy, które w sporcie z łatwością można odnaleźć, a które także ułatwiają dorosłe życie w sferze zawodowej czy na płaszczyźnie relacji z innymi ludźmi. Dziecko, które z satysfakcją będzie dążyć do ogrania swojego kolegi w tenisa, zrozumie, że wytrwałość w ćwiczeniach i zasady fair play dają mu wymierne korzyści, a tak przecież wygląda dorosłe życie — należy sukcesywnie osiągać kolejne postawione cele, aby czerpać korzyści i radość z kolejnych sukcesów. Dziecko potrzebuje naocznych przykładów, które w etapie dorastania rozwiną się w bardziej złożone idee kształtujące przyszłość. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku relacji z innymi ludźmi — chodząc regularnie na trening, nasze pociechy zawiązują nowe przyjaźnie i zauważają, że wspólna praca przynosi efekty, w ten sposób otwierają się na nowe znajomości, a otwartość na współpracę może ułatwić późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jakimi sportami warto się interesować?

Wszystkimi. Prawda jest taka, że niektóre dyscypliny mniej lub bardziej rozwijają konkretne cechy, natomiast nie można powiedzieć, że jakiś sport jest zły. Dzieci są ciekawe świata i będą chciały prawdopodobnie spróbować swoich sił w wielu obszarach. Częste zmiany zainteresowań nie powinny zniechęcać rodziców — to przecież naturalna kolej rzeczy, że należy coś poznać, żeby to polubić. Ważne jest, aby dziecko wspierać i dać mu możliwość poznawania sportowego świata.

Nie bez znaczenia jest jednak uwaga na predyspozycje dziecka — jeżeli nasz maluch wykazuje cechy indywidualisty, prawdopodobnie lepiej sprawdzi się w sporcie indywidualnym, takim jak tenis czy lekkoatletyka. Tak samo ma się sprawa w przypadku fizycznych możliwości pociechy — wysokie dziecko lepiej będzie sobie radziło w siatkówce czy koszykówce i prawdopodobieństwo osiągania bardzo dobrych wyników jest większe — a to nie tylko szansa na osiągnięcie poziomu zawodowego, ale także motywacja do dalszej, ciężkiej pracy.

Słowem zakończenia.

Zachęcajmy dziecko do uprawiania sportu i dajmy mu swobodę w wyborze swojej wymarzonej dyscypliny. Prawdopodobnie jego preferencje będą się zmieniać, ale nikogo to nie powinno dziwić i zniechęcać — taka już jest natura człowieka, że chce poznawać. Obserwujmy rozwój pociechy i nadajmy temu kierunek, to doda więcej motywacji i wyników. Nawet jeśli w okresie dorastania sportowa pasja nie przerodzi się w zawodowstwo, to wiedza wyniesiona ze sportu pomoże jeszcze małemu człowieczkowi w późniejszym życiu, dając mu nie tylko zdrowie, ale także pewność siebie, umiejętność współzawodnictwa i otwartość na współpracę.