Dodatkowe zajęcia w przedszkolu

Dodatkowe zajęcia sportowe w wieku przedszkolnym

Organizacja czasu wolnego dzieci w wieku przedszkolnym potrafi być skomplikowaną kwestią. Przed rodzicem stoi bowiem poważne wyzwanie – należy wybadać preferencje malucha i dopasować ewentualne dodatkowe aktywności do tego, co lubi nasza pociecha. Niestety dzieci są często niezdecydowane, ale rolą dorosłych jest w takim przypadku baczna obserwacja określonych sygnałów. Nie ma również nic złego w zmianach dokonanych wyborów, jeśli okażą się one nietrafione. Ciekawym rozwiązaniem dla dzieci mogą być zajęcia sportowe.

Dodatkowe zajęcia w przedszkolu

Zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia w przedszkolu jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że zachowamy w tym umiar i podążymy za preferencjami naszej pociechy. Nachalne nakłanianie do uprawiania dyscyplin, których dziecko wyraźnie nie lubi lub zajmowanie mu całego wolnego czasu może raczej zniechęcić, dlatego ważny jest balans. Do zalet dodatkowych zajęć sportowych należy, przykładowo:

  • rozrywka na świeżym powietrzu
  • zaplanowanie wolnego czasu w ciekawy sposób
  • integracja z rówieśnikami

Rozrywka na świeżym powietrzu

Rozmaite dyscypliny sportu mogą być doskonałą okazją do tego, aby odrobinę się rozerwać, a także oderwać od codziennej rzeczywistości. Dla rozwoju dziecka ważne jest urozmaicenie bodźców, dlatego rodzice powinni dostarczać mu nowych wrażeń. Poza tym w przypadku niektórych aktywności w grę wchodzi spędzanie czasu na dworze. To również może być bardzo korzystne.

Wolny czas zaplanowany ciekawie

Dzieci mogą szybko nudzić się codzienną rutyną. Chodzenie do przedszkola, powrót do domu i brak dodatkowych atrakcji dzień w dzień może dawać się we znaki, dlatego warto spożytkować wolny czas naszej pociechy w interesujący sposób. Sporty mogą być metodą na to, aby pokonać towarzyszące nam schematy i zrobić coś ciekawego poza oczywistymi obowiązkami. Dyscypliny bywają mniej lub bardziej dynamiczne, jednakże potrafią być naprawdę wciągające.

Integracja z rówieśnikami

Podczas gier zespołowych lub zajęć prowadzonych w trybie grupowym dziecko ma okazję do tego, aby poznać nowe osoby i nawiązać relacje z rówieśnikami. Znalezienie nowych znajomych może niejednokrotnie przerodzić się w przyjaźń, a poza tym umiejętność komunikacji z innymi ludźmi jest bardzo ważna zarówno w młodszym, jak i starszym już wieku. Warto wziąć pod uwagę również ten aspekt.

Zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe może być bardzo korzystne. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na aspekt zainteresowań naszej pociechy. Powinniśmy dopasować dyscyplinę zgodnie z jej preferencjami.