Zajęcia sportowe dla dzieci

Sport – podstawa zdrowego rozwoju dziecka.

Już od najmłodszych lat, robimy wszystko, aby zapewnić naszym pociechom zdrowy rozwój. Nie wystarczy jednak pamiętać o rozwijaniu intelektualnych zdolności dziecka. Zdrowie fizyczne i umiejętności interpersonalne są podstawą prawidłowego funkcjonowania.
Dlatego warto pomyśleć o skierowaniu dziecka na zajęcia sportowe.

 

Aktywności fizyczna dla najmłodszych

Według badań przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli w latach 2009 – 2012, w zajęciach wychowania fizycznego najchętniej biorą udział najmłodsi. Im dziecko starsze, tym trudniej jest zainteresować je sportem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby aktywność fizyczna stanowiła 60 minut całej aktywności młodzieży w ciągu dnia.
Dlatego bardzo ważne jest zaszczepienie w dziecku radości ze sportu już w przedszkolu. Zajęcia sportowe dla przedszkolaków powinny być prowadzone według ciekawego scenariusza, najlepiej w formie zabawy. Ponadto, powinny zawierać elementy gry zespołowej.
Bowiem to właśnie w wieku przedszkolnym, dziecko nabywa umiejętność nawiązywania relacji i współpracy.

Oczywiście, istotną kwestią jest zdrowie fizyczne dziecka.
Jakie są korzyści prozdrowotne płynące ze sportu?

  • sprzyja budowaniu układu odpornościowego
  • wspiera układ krwionośny
  • wspomaga układ oddechowy
  • zapobiega otyłości
  • buduje tkankę mięśniową
  • pomaga rozwinąć sprawność motoryczną
  • wspiera budowanie i utrzymanie prawidłowej postawy

Jeżeli zaniedbamy rozwój dziecka w pierwszych latach, skutki mogą być bardzo uciążliwe w dorosłym życiu.
Zwłaszcza problem nadwagi, cukrzycy i chorób serca stał się realnym zagrożeniem zdrowia dzieci. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są głównie następujące czynniki: brak ruchu, zanik aktywności na świeżym powietrzu, uzależnienie od nowinek technologicznych i dieta. Słowem:niezdrowe nawyki. Pozytywny wpływ sportu na rozwój człowieka, znany jest już od wieków.
Jak powiedział Plutarch z Cheronei „(…)w młodości należy się uczyć porządku, umiarkowania, ćwiczyć ciało, ponieważ jest to najlepsze zabezpieczenie na starość.”

Zajęcia sportowe dla dzieci

To bardzo ważne, aby zajęcia były dostosowane do potrzeb i zainteresowań dziecka. Niech wybór ulubionej dziedziny sportu, będzie jego wyborem. Nie powinniśmy pozbawiać dziecka jego indywidualnego charakteru i sposobu bycia – każdy znajdzie sport dla siebie.
Możliwości jest przecież bardzo wiele: od piłki nożnej i koszykówki, poprzez pływanie, bieganie, gry sezonowe i ćwiczenia ruchowo-muzyczne.
Taki sport stanie się hobby dziecka, a później już młodego człowieka. Korzyści z niego płynące, będą się mnożyć. Sport stanie się nie tylko formą dbałości o fizyczne zdrowie i sylwetkę. Pomoże rozładować stres i problemy. Pozytywnie wpłynie na ogólny sposób jego funkcjonowania
w społeczeństwie.